blog


Takové podobné titulky se občas objevují na českých portálech. Sice toto téma souvisí se zbožím jen částečně, avšak s cestováním určitě.

Dostáváme mnoho dotazů v souvislosti se znárodněním půdy bílých v Jihoafrické republice, zvláště začátkem tohoto roku, kdy se tato zpráva opět objevila.

"Jak to tam vypadá?"

Nemusíte mít obavy. Je to pouze předvolební boj a ústavní soud rozhodne nejdříve za dva roky a určitě ve prospěch bílých. Už jen z toho důvodu, že banky, zde ve většině patří zahraničním investorům, stejně jako doly, těžební, automobilový… průmysl vlastní nadnárodní společnosti. Něco takového by způsobilo absolutní kolaps a konec JAR.

Jak je známo, Jihoafrická republika disponuje s obrovským nerostným bohatstvím, 45% nerostů z celkové těžby, 35% zásoby zlata, 80% manganu, 56% platiny, 56% vanadu, 2. největší vývozce černého uhlí na světě, diamanty, železná ruda, uran, chrom a tak bychom mohli pokračovat.

Nezapomínejme, že Jihoafrická republika je ekonomicky nejvyspělejší zemí Afriky. Ne pro nic za nic je členem BRICS (označení společného hospodářského uskupení Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Jihoafrické republiky.) Proč asi měla Čína takový zájem, aby se JAR stala členem? A když už jsme u toho. JAR nezůstává být nezajímavá ani pro USA, Francii či Anglii.

A na závěr. „Zdárným“ příkladem nám může být Zimbabwe. Kdysi bohatou a nádhernou zemi, přivedl, dnes už bývalý prezident Robert Mugabe (celým jménem Robert Gabriel Mugabe, 94 let) do záhuby tím, že nechal vyhnat bílé farmáře z jejich farem a slíbil ji černým. Jak dnes země vypadá, není moc veselé.

Horečka Afriky?...Vzpomínky na Afriku? Snila jsem o Africe…Jistě všichni známe tyto poutavé příběhy s africkou tématikou.

První myšlenky, které nás ale ve spojení s Afrikou napadnou, jsou většinou spojeny s chudobou, AIDS, kriminalitou, či etnickými konflikty. Ovšem do té doby, než dotyčný na africkou půdu vstoupí. Proč ne, je fascinující stejně jako některé jiné země. Ti, kteří na africkou půdu vstoupili, jako např. David Livingstone, Emil Holub, Robert Raurk apd. dostali „Horečku (Virus) Afriky“…

„Horečka Afriky“ ano, přesně tak se to říká. „Virus Afriky“ Vás pohltí natolik, že se musíte stále vracet. Každý stát má svoji krásu, ale pro mnoho z těch, kteří měli možnost prožít dny v Africe (máme na mysli Jihoafrickou republiku) zůstávají vzpomínky na vždy v jejich srdcích a tajnou touhou se jednou opět vrátit.

Jak se říká v jedné zemi celý svět. A to doslova. Snoubí se zde chudoba s bohatstvím, pouště s mořem, krása s krutostí, čistota s nepořádkem, zelená, rozmanitá krajina se zcela měsíční, zpustošenou scenérií.

Hodiny lze pozorovat stáda pakoňů, slonů, buvolů, běžících zeber či impal. Chcete si pořídit ty nejlepší snímky, které Vám zůstanou jako vzpomínky a zároveň ve Vás vzbudí touhu se stále vracet. Vzpomínky na probuzení, kdy se jen posadíte na posteli a pozorujete za ranního rozbřesku stáda pakoňů kráčejících k napajedlu. Vzpomínky na typické africké zvuky ponořující se do další teplé noci.

Může Vás překvapit ohromující pohled na paviána trhající mládě springboka nebo žalostný a neskutečně bezradný pohled na umírající zvířata v době velkého sucha, kdy není dostatek vhodné potravy. Při nepopsatelném smutku v srdci, že jim nedokážete pomoci, žasnete nad statečností, jakou tento úděl nesou.

Obdivujete překrásné scenérie podél Indického oceánu po tak zvané „The Garden Route“, přepychové vily, ochutnáváte vynikající druhy vína, jste mile překvapeni nabídkou potravin, usměvavého a pro Vás vstřícného personálu, v zápětí žasnete nad nepořádkem v některých částech ulic..….. Ale právě toto je Jihoafrická republika (JAR)!

Psát se dá ještě dlouho, shlédnout filmy, dokumenty, nechat si vyprávět…. V dnešní době můžete využít i technologii virtuální reality, ale pokud sami nevdechnete africký vzduch, neuslyšíte typické africké zvuky, nejste svědky krás tamní přírody nebo nezahlédnete ten úžasný, svobodný pohled divoké zvěře, nikdy nemůžete pocítit to, co cítí Ti, kteří na tuto půdu vstoupili.

Často se setkáváme s dotazy, kdy je nejvhodnější doba návštěvy Jihoafrické republiky.

Záleží za jakým účelem letíte JAR navštívit. Samozřejmě se dá navštěvovat celoročně,avšak není na škodu přeci jen přizpůsobit termín návštěvy dle vašeho účelu. Zda jedete za koupáním nebo pěší turstikou či na lovy. Nádherné měsíce jsou říjen, listopad, konec února až do cca začátku června, kdy zvláště na východní straně Jihoafrické republiky se můžete na jaře setkat s posetými loukami plné barevných květů nebo můžete spatřit páření velryb.

Na jihovýchodním předměstí Kapského Města můžete navštívit jednu z nejvýznamnějších botanických zahrad v celosvětovém kontextu: Kirstenbosch National Botanical Garden. Pozemek, na němž se rozkládá, má dohromady 528 ha. Je zařazena do UNESCO za Světové kulturní dědictví. Celoročně zde uvidíte spousta zajímavých květů či se můžete zůčastnit různých programů, které se na ploše botanické zahrady pořádají.

Jistě nebudete zklamáni, když se vydáte kamkoliv po Garden route, kde naleznete spousty atraktivních míst.

Za návštěvu stojí také Dračí hory (Drakensberg) spolu s Krügerovým národním parkem, který je nejstarší africký park. Nese jméno búrského politika Paula Krügera. Je to vlastně malý stát - rozloha Krügerového národní parku je srovnatelný s Walesem nebo Izraelem - 2.200.000ha. Můžete se projet po 2400km silnic, navštívit můžete 24 kempů. Vyskytuje se zde 137 druhů savců, 112 druhů plazů, 33 druhů obojživelníků, 227 druhů motýlů, téměř 500 druhů ptáků, cca 120000 antilop a impal, cca 30000 zeber, 10500 kudu, cca 1000-1500 šelem atd.

Co se týká lovu, záleží co máte v úmyslu lovit. Např. slon, buvol... je vhodnější doba zimní, kdy na stromech není listí.

Pokud byste se rozhodli přes vánoční svátky (nedoporučujeme), od poloviny prosince do poloviny ledna mají děti hlavní prázdniny. Proto jsou tyto měsíce brány jako vrchol sezony. Počítejte s tím, že ceny za letenky, ubytování, pronájmy aut atd. budou mnohem vyšší než v jiných měsících a rezervaci byste měli provádět značně dopředu z důvodu vysoké obsazenosti ve všech turistických rezortech. Počítejte také s vysokými teplotami.

Období je v podstatě obrácené oproti našemu: jaro je v období od poloviny září do poloviny listopadu, léto od poloviny listopadu do března, podzim začíná v dubnu do května, zima od června do září.